Na rynku spożywczym znajdziemy coraz więcej żywności produkowanej od konkretną grupę konsumentów. Przykładem mogą być np. mleko bez laktozy lub chleb bez glutenu. Tego typu jedzenie jest spożywane przez osoby, które nie mogą jadać poszczególnych składników i są zmuszone, aby wykluczyć je z diety z powodu uciążliwych dolegliwości. Przykładowo, często zdarza się, że zauważamy ból brzucha po mleku. Wówczas warto dokładnie przeanalizować codzienne menu i sprawdzić, co to jest laktoza w mleku oraz czy mleko bez laktozy jest zdrowe. 

Czy mleko jest zdrowe dla dzieci?

Mleko to jeden z podstawowych produktów, które pełnią bardzo istotną rolę w rozwoju dzieci. Jest źródłem cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, z naciskiem na wapń, który powinniśmy dostarczać pociechom każdego dnia. Jest to niezwykle ważne z tego powodu, iż maluch do prawidłowego wzrostu kości, stawów i zębów, potrzebuje właśnie wapnia, którego największym źródłem jest mleko oraz produkty mleczne. Z tego powodu każdy rodzic musi zadbać, aby jego dziecko codzienne piło mleko lub jadało nabiał. 

Zdarza się jednak, że u pociech zauważamy złe samopoczucie po zjedzeniu żywności mlecznej. Często występuje wysypka, która może być symptomem wskazującym na uczulenie, bóle brzucha i nudności, wykazujące nietolerancję laktozy. Ku zdziwieniu większości, nieodpowiednie trawienie laktozy lub alergia może wystąpić nawet u małych dzieci. W takich sytuacjach dostajemy jawny znak, że dziecko nie może spożywać jedzenia, w którego składzie jest laktoza. Wówczas klasyczne mleko należy zamienić na mleko dla niemowląt bez laktozy. 

Mleko bez laktozy dla dzieci jest zdrowszym zamiennikiem mleka, w którym znajduje się laktoza, jednak pamiętajmy, że sprawa dotyczy maluchów, których organizm nie toleruje tego dwucukru. W takiej sytuacji mleko bez laktozy dla niemowląt czy dzieci starszych będzie najrozsądniejszą opcją, jeśli chcemy zadbać o odpowiedni rozwój naszych pociech, nie narażając je na złe samopoczucie i nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Dla maluszków może być to mleko w proszku bez laktozy, zaś dla starszych mleko roślinne w płynnej formie, np. mleko kokosowe. 

Czy mleko jest zdrowe dla dorosłych?

Wiemy już, że w niektórych sytuacjach mleko dla dzieci bez laktozy jest wskazane jako zamiennik klasycznego mleka. Warto dodatkowo sprawdzić, w jakich sytuacjach dorośli powinni unikać dwucukru, jakim jest laktoza w mleku i dowiedzieć się, czy na co dzień wskazane jest picie mleka zwierzęcego w wieku dorosłym.

Bardzo często spotykamy się z opiniami, iż osoby dorosłe powinny odstawić lub chociażby ograniczyć mleko i produkty mleczne w diecie. Jest to spowodowane tym, że uważa się, iż mleko krowie, owcze i kozie tuczy czy też powoduje zakwaszenie organizmu. Pamiętajmy jednak, że mleko to produkt równie istotny w diecie dorosłych, jak w przypadku dzieci. Jak wskazują statystyki, pijąc mleko, możemy zmniejszy ryzyko nadciśnienia tętniczego, a nawet łatwiej nam utrzymać stabilną masę ciała. To, że mleko tuczy, jest błędną tezą, pod warunkiem, że nasza codzienna dieta nie opiera się wyłącznie na produktach mlecznych, zwłaszcza z mleka tłustszego niż krowie, czyli np. owczego. Warto spożywać taką żywność w rozsądnych ilościach, co pozytywnie wpłynie na poziom naszego zdrowia i samopoczucia. Specjaliści z zakresu dietetyki i zdrowego żywienia zalecają spożywanie produktów fermentowanych, np. kefirów, maślanek, jogurtów naturalnych. Warto także zwrócić uwagę na to, iż jeśli w naszym menu znajduje się sporo żywności mlecznej, musimy zadbać o spożywanie codziennej porcji warzyw. Dzięki temu unikniemy zakwaszenia organizmu z powodu zbyt dużej ilości białka. 

Mleko zwierzęce powinno więc być spożywane przez dorosłych, jednak wyłącznie wtedy, gdy organizm odpowiednio je trawi. Również w wieku starszym może zdarzyć się, że nie tolerujemy laktozy lub mamy alergię, wówczas należy wyłączyć z diety produkty mleczne, nie tylko samo mleko, ale również kefiry, jogurty, sery żółte i białe. Jeśli odczuwamy przykre dolegliwości po spożyciu mleka, np. bóle brzucha, nudności, rozwolnienia, osłabienie, bóle głowy, konieczne jest zamienienie klasycznego mleka na mleko bez kazeiny i laktozy. Powinny spożywać go osoby uczulone na białko mleka zwierzęcego i te, których organizm nieodpowiednio trawi dwucukier.

Laktoza w mleku – gdzie są zdrowsze zamienniki?

Laktoza występuje w każdym mleku zwierzęcym, czyli krowim, owczym i kozim. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy nie tolerujemy tego cukru mlecznego, konieczne jest zamienienie klasycznego mleka na mleko bez laktozy. Skład wówczas jest bezpieczny od składnika, którego nie trawi nasz organizm. Nie zapominajmy także o tym, że laktoza znajduje się w innych produktach mlecznych, czyli twarogach, kefirach, jogurtach, maślankach, serach białych i żółtych, śmietanie, lodach, serkach topionych, mlekach w proszku. Warto więc zamienić je na produkty mleczne bez laktozy, które obecnie oferuje niemalże każdy sklep spożywczy.  

Czy mleko bez laktozy jest zdrowe?

Mleko roślinne, czyli takie, w którego składzie nie znajdziemy laktozy, jest doskonałym źródłem wartości odżywczych, witamin i minerałów. Warto jednak zwrócić uwagę na opinie specjalistów w tej dziedzinie, które jasno wskazują na to, że mleko bezlaktozowe nie powinno być spożywane przez każdego. Mleko bez laktozy dla kogo będzie najlepsze? Powinny włączyć je do diety wyłącznie konsumenci, którzy odczuwają dolegliwości po spożyciu mleka zwierzęcego i mają stwierdzoną nietolerancję. Jedynie w przypadku, gdy wiemy, że nasz organizm nie trawi odpowiednio dwucukru, warto zamienić klasyczne mleko na roślinne bez laktozy. Lekarze i dietetycy jawnie określają, że popularne stosowanie produktów bezlaktozowych jest podparte powszechnymi działaniami marketingowymi. Na rynku żywności zrobiło się głośno nie tylko o laktozie. Bardzo często wspominany jest również gluten, którego wielu konsumentów unika jak ognia. Nie jest to rozsądną i uzasadnioną decyzją, jeśli nie występuje u nich nietolerancja lub alergia.  

Mleko bez laktozy odchudzanie

Wiele osób decyduje się na odstawienie mleka zwierzęcego i produktów mlecznych z powodu odchudzania, obawiając się, że laktoza negatywnie wpłynie na zrzucanie kilogramów. Tego typu tezy są błędne, co podkreślają dietetycy. Przede wszystkim warto wziąć tutaj pod uwagę fakt, że chcąc schudnąć, warto ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy. Możemy tłustsze sery i produkty mleczne zamienić na te odtłuszczone, np. chude białe sery. Podobnie sytuacja wygląda z mlekiem, które na rynku znajdziemy pod różnymi postaciami pod względem tłuszczu. W trakcie odchudzania rozsądnym wyborem będzie zamiana mleka tłustego (np. 3,5%) na to z niższą zawartością tłuszczu (1,5% lub nawet 0,5%). Najważniejsze jest jednak, że to nie laktoza stanowi główny powód, przez który niektórzy nie mogą schudnąć, a brak ograniczenia spożywanych tłuszczów i brak deficytu kalorycznego. Jeśli więc lubimy produkty mleczne i nabiał, spożywamy je na co dzień, nie musimy z nich rezygnować. Zamieńmy je na te w odtłuszczonej formie, zwłaszcza że niektóre sklepy ze zdrową żywnością oferują nawet jogurty i serki 0%. 

Mleko bez laktozy jak powstaje?

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, jak się robi mleko bez laktozy. Sprawa jest jasna, gdy mamy do czynienia z mlekiem roślinnym, np. kokosowym, które naturalnie w składzie nie zawiera tego dwucukru. Inaczej jednak w sytuacji, gdy nadal spożywamy mleko zwierzęce, np. krowie, ale nie posiada ono w składzie laktozy. Jak to możliwe i czy takie produkty są w 100% bezpieczne? Jak powstaje mleko bez laktozy? Podczas produkcji mleka bez laktozy, do produktu jest dodawana laktaza. Jest to enzym, który istotnie wpływa na odpowiednie trawienie i przyswojenie laktozy. 

Dlaczego mleko bez laktozy jest słodkie?

Podstawowym elementem, który rozróżnia mleko bezlaktozowe od klasycznego mleka zwierzęcego jest słodszy smak. Jest to spowodowane rozpadem laktozy na dwa cukry proste — glukozy i galaktozy. Z tego powodu pijąc mleko z kategorii „bez laktozy” odczuwamy nieco więcej słodyczy. Jest to jednak chwalone przez konsumentów, gdyż ogranicza spożywanie cukru, np. do kawy. 

Mleko bez laktozy cena 

Czy produkty bez laktozy są drogie? Ile kosztuje mleko bezlaktozowe? Chcąc wprowadzić taką żywność mleczną do codziennej diety, nie musimy obawiać się, że nadszarpnie to nasz domowy budżet. Takie mleko i produkty mleczne bez laktozy, nie są droższe niż klasyczny nabiał. W większości sklepów cena jest na tym samym poziomie, dzięki czemu bez problemu możemy wprowadzić ten zamiennik mleka klasycznego do diety.

Tekst ma charakter informacyjny, niemedyczny. W każdym wypadku nietolerancji laktozy należy skonsultować się z lekarzem.

5/5 - (1 oddanych ocen)