niedziele handlowe otwarte sklepyWspółczesna rzeczywistość znacznie różni się od tego, co znamy sprzed lat. Obecnie stale jesteśmy zabiegani, spieszymy się, nie mamy dostatecznej ilości czasu na wykonywanie obowiązków. Liczba ról oraz pracy może niekiedy przytłaczać każdego z nas. To, że świat zmienia się w niewyobrażalnie szybkim tempie, doskonale już wiemy. Stajemy się coraz bardziej świadomi, pewni siebie, przekonani o własnej wartości. Przeobrażeniom ulegają również prawa, restrykcje, przepisy, a także normy społeczne. Jedną z panujących zasad obecnych czasów są handlowe niedziele i niedziele niehandlowe. Niegdyś nie posiadaliśmy żadnych przeciwwskazań do tego, aby zrobić zakupy w dowolny dzień tygodnia, także w niedzielę. Dziś musimy dokładnie przemyśleć fakt, czy na pewno tego dnia sklepy będą otwarte, gdyż według wprowadzonego całkiem niedawno prawa, nie w każdą niedzielę możemy wybrać się do sklepu.

Kiedy są otwarte sklepy w niedziele w 2024 roku?

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia

Niedziele handlowe – w jakim celu się pojawiły?

Niedziele handlowe i ich przeciwieństwo, to nic innego jak zezwolenie na odbywanie się handlu w dane dni miesiąca, a także zakaz handlu w wybrane niedziele. Za złamanie tej restrykcji grożą bardzo poważne i daleko idące konsekwencje. Warto jednak cofnąć się do genezy tego wytworu i przeanalizować cel, w jakim utworzono tego rodzaju ograniczenia. Niedziela bez handlu i zakaz handlu w święta, a jednocześnie utworzenie kwestii, jaką jest niedziela handlowa (10 stycznia 2018) stało się znaczącym wydarzeniem naszej ery. Niedziela handlowa początkowo odbywała się w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, wówczas mogliśmy bez najmniejszych ograniczeń dokonywać zakupów, odwiedzać sklepy, galerie i tym podobne. Pozostałe dni z kolei (niedziele niehandlowe) miały służyć pracownikom, ich regeneracji, komfortowemu spędzaniu czasu z bliskimi, realizacji poczucia bezpieczeństwa. Rząd podjął decyzję, że w obecnych czasach pracownicy posiadają drastycznie małe możliwości realizowania życiowych potrzeb, właśnie ze względu na liczbę godzin spędzanych w pracy. Dodatkowo ustalono, że my — konsumenci — także nie do końca zdajemy się odnajdywać w takim stanie rzeczy i również dobrze (dla zdrowia, równowagi i komfortu psychicznego), abyśmy jeden dzień w tygodniu przeznaczali na „ładowanie baterii” oraz kontakty z bliskimi. Przynosi to również inne korzyści dla konsumentów, gdyż handlowcy wprowadzają coraz więcej rabatów i promocji na oferowane produkty. Gazetki promocyjne poszczególnych sklepów jasno wskazują na to, że obiekty stają się dużo bardziej konkurencyjne, a świadczone usługi atrakcyjniejsze.

Niedziele handlowe 2024 – zalety i wady

Niedziele handlowe 2024 posiadają niewątpliwie bardzo dużą liczbę zwolenników i przeciwników. Fakt ten uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Z jednej strony mamy dużo więcej czasu na skupienie się na rzeczach innych, aniżeli myślenie o tym, że sklepy pozostają otwarte, więc warto byłoby wybrać się na zakupy. Dzięki niedzielom niehandlowym nasz umysł może odpowiednio się zregenerować, a niezbędnych zakupów możemy przecież dokonać w sobotę lub wówczas wtedy, gdy w danym tygodniu będzie handlowa niedziela. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, możemy pokusić się o pewną dygresję dotyczącą tego, że wiele osób pracuje w soboty. Z tego powodu mogą mieć znacznie utrudnioną możliwość zrealizowania zakupów w ciągu tygodnia, a nawet w weekend. Jednak jak wskazują opinie osób pracujących w każdy weekend w miesiącu,  niedziele niehandlowe przynoszą sporą ulgę i dają możliwość zaczerpnięcia chwili oddechu. Dzięki temu możemy skupić się na relaksie wśród rodziny czy znajomych, spełniać swoje pasje, a także zrealizować obowiązki domowe, na które na co dzień nie mamy czasu. 

Niedziele handlowe sklepy otwarte – jak to wygląda w praktyce?

Niedziele wolne od handlu 2024 to wykaz dni, w których swobodnie będziemy mogli odwiedzić centra handlowe, markety i innego typu obiekty, w których prowadzona jest działalność z zakresu sprzedaży towarów.  W 2024 jeszcze bardziej ograniczono ilość dni zarówno w skali miesiąca, jak również roku – w których występują niedziele handlowe. 

Jeśli interesują nas wolne niedziele 2024 kalendarz umożliwi nam znalezienie pomocnych pozycji, które wskazują na dni, podczas których nie musimy iść do pracy.  Niedziele wolne od handlu, to dobry czas na międzyludzką integrację, jednoczenie się, odnawianie więzi oraz kontaktów, na odpoczynek i relaks. Zauważa się, że coraz więcej osób cierpi na depresje, stany lękowe, bezsenność, rozdrażnienie, czy nerwicę – nie radzimy sobie ze zmęczeniem i stresem. Jak mówią specjaliści, niedziele wolne od handlu mają przysłużyć  się odbudowie i regeneracji naszej psychofizyki, polepszeniu samopoczucia, uzyskaniu większych pokładów energetycznych. Nie ulega wątpliwości, że w wykazie, w którym widniały niedziele handlowe 2019, mogliśmy zaobserwować znacznie więcej okazji do zrobienia zakupów. Było to możliwe w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Obecnie jednak władza dąży do tego, aby całkowicie zakazać handlu w te dni. 

Niedziele handlowe 2024 – kalendarz

Kalendarz niedziel handlowych w roku 2024 wyraźnie pokazuje, że miejsca takie jak sklep spożywczy, czy tak popularne supermarkety jak Auchan Direct, Biedronka, Lidl, Tesco, Dino, Carrefour, Intermarche, czy Netto, znajdujące się w rankingu sklepów spożywczych, odwiedzimy jedynie podczas siedmiu niedziel w roku! 

5/5 - (1 oddanych ocen)