Karta Seniora to jeden z najpopularniejszych opcji zniżkowych dla osób po 60 roku życia. Za jej pośrednictwem możemy uzyskać bardzo korzystne rabaty w wielu sklepach i placówkach usługowych. Możemy wyrobić ją w prosty i szybki sposób, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ten program lojalnościowy, co daje karta seniora i jak możemy ją otrzymać.
Co to jest karta seniora 60?
Będąc na emeryturze, czy pobierając świadczenie przedemerytalne, często zdarza się, że nie mamy wystarczających środków na bieżące wydatki. Warto wówczas skorzystać z wielu wygodnych opcji, które nam przysługują, aby ograniczyć nadwyrężanie finansów. Zwłaszcza przy zakupach spożywczych, należy być rozsądnym, gdyż ceny żywności stale rosną, a wysokie koszty mogą spowodować kłopoty finansowe. Na szczęście sklepy spożywcze wprowadzają coraz więcej udogodnień, dzięki którym nawet niewysokie świadczenie pozwoli pokryć koszty naszych codziennych potrzeb. Są to np. gazetki promocyjne z atrakcyjnymi zniżkami, czy też wspomniana Karta Seniora.
Taka legitymacja seniora uprawnia nas do skorzystania z udzielonych korzystnych ulg, obowiązujących nie tylko w sklepach spożywczych, ale też w wielu innych placówkach. OKT to projekt stworzony dzięki inicjatywie stowarzyszenia MANKO w celu ułatwienia seniorom życia w społeczeństwie oraz korzystania z wielu dóbr w atrakcyjnej ofercie. Karta seniora ogólnopolska jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich osób, które ukończyły 60 lat. Warto wiedzieć, że program ten działa podobnie jak Karta Dużej Rodziny, jednak w wielu punktach możemy skorzystać z nich jednocześnie. Dzięki temu uzyskujemy jeszcze więcej zniżek i znacznie ograniczamy nasze codzienne wydatki.
Karta seniora zniżki
Z pewnością, gdy interesuje nas karta seniora, ulgi to podstawowy element, który chcemy sprawdzić jeszcze przed jej wyrobieniem. Uprawnia ona każdego seniora po 60 r.ż. do korzystania ze zniżek na różnego rodzaju usługi w punktach na terenie całej Polsce. Są to np.: placówki kulturalne (muzea, teatr, kino), rekreacyjne i sportowe, punkty turystyczne (sanatoria, hotele, uzdrowiska, biura podróży), usługi związane z urodą (salony kosmetyczne i fryzjerskie), placówki medyczne (przychodnie i lecznice), gastronomiczne (restauracje i kawiarnie), sklepy spożywcze i inne usługi np. remontowe. Warto także przytoczyć jedną z najważniejszych opcji, z których korzystają seniorzy chcący podróżować. Dzięki wyrobieniu Karty Seniora możemy bowiem uzyskać atrakcyjne zniżki na przejazdy komunikacją miejską i przewozy transportowe. Alternatywą do owej karty może być karta moja biedronka, dzięki której mamy zniżki w sklepie Biedronka.
To, w jakich dokładnie punktach skorzystamy w naszym mieście z ulg, jest uzależnione od konkretnej lokalizacji. Z łatwością możemy sprawdzić, w jakich placówkach będziemy posługiwać się Kartą Seniora i otrzymywać korzystne zniżki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nasze miasto, a otrzymamy listę wszystkich punktów.
— Kultura i sztuka — Zniżki otrzymamy w wybranych teatrach, muzeach oraz domach kultury. Obejmuje ona bilety wstępu, a niektóre placówki za jej pośrednictwem umożliwiają otrzymanie bezpłatnego biletu z rabatem 100%. Posiadanie Karty Seniora daje nam również możliwość ulg na organizowane wydarzenia typu koncerty, pokazy kinowe, spektakle uliczne itp.
— Restauracje, kawiarnie i sklepy — Najczęściej takie obiekty umożliwiają uzyskanie rabatu na poziomie 10%. Taka opcja jest dostępna np. w sklepie Carrefour.
— Zdrowie — Posługując się Kartą Seniora, nie można zapomnieć o wielu atrakcyjnych rabatach na pakiety lecznicze, badania, korekcje, konsultacje lekarskie i zakup sprzętu i akcesoriów medycznych, np. aparatów słuchowych, czy też okularów korekcyjnych.
— Sport i rekreacja — Do ogólnopolskiego programu dołączyło również wiele obiektów sportowych, oferujących korzystne ulgi nawet na poziomie 30%. Takie opcje obejmują np. bilety czy pakiety na zajęcia gimnastyczne, fitness, sporty walki, zumba, taniec.
— Sanatoria i obiekty uzdrowiskowe — Dzięki Karcie Seniora możemy również uzyskać zniżki na pobyty sanatoryjne czy uzdrowiskowe oraz ulgi na zabiegi. Występują one w różnych wysokościach i są uzależnione od konkretnych punktów. Najczęściej jednak oscylują w granicach 10-30.
Karta seniora – zniżki w PKP
Ogólnopolska Karta Seniora niestety nie upoważnia seniorów do skorzystania ze zniżek na zakup biletów PKP. Polskie Koleje Państwowe posiadają jednak w ofercie wiele innych różnorodnych opcji, dzięki którym możemy o wiele taniej uzyskiwać bilety na podróż. Przykładowo, jest to Bilet dla seniora, sprzedawany ze zniżką na poziomie 30% na połączenia PKP Intercity. Rabat obejmuje bilety jednorazowe, a także okresowe (miesięczne). Bilet z taką ulgą możemy kupić zarówno w kasach na dworcu czy w biletomacie, jak też online za pośrednictwem strony www. PKP umożliwia też uzyskanie ulgi dzięki Karcie Dużej Rodziny, wówczas otrzymamy rabat wynoszący aż 37%.
Karta seniora pkp jak wyrobić?
Jeśli interesuje nas karta seniora, wniosek możemy złożyć na kilka różnych sposobów. Obecnie najczęściej wybieranym jest wyrobienie Karty Seniora bezpośrednio u stowarzyszenia MANKO. Jak wyrobić kartę seniora? W tym celu musimy wejść na stronę www.glosseniora.pl i wypełnić prosty formularz. Konieczne jest jednak wysłanie wniosku listownie, a także załączenie darowizny. Formularz należy wysłać na adres: al. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków. Musimy dołączyć do koperty znaczek i zaadresowaną kopertę, które będą niezbędne do wysłania Ogólnopolskiej Karty Seniora.
Ogólnopolska karta seniora wniosek w urzędzie
O Kartę Seniora możemy wnioskować także w naszym Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy. Nie wszystkie instytucje jednak umożliwiają taką opcję, dlatego warto skontaktować się z obsługą klienta lub sprawdzić na stronie www., czy w pobliskim urzędzie możliwe jest złożenie formularza. Warto także zaznaczyć, że wyrobienie takiej karty jest dostępne często w Uniwersytetach Trzeciego Wieku lub w Klubach Seniora.